Serena Williams vs Victoria Azarenka | US Open 2020 Semifinal

Tři bitvy Azarenkové na US Open

Na konci US Open vybrali redaktoři Championship.com nejlepší zápasy turnaje ve dvouhře žen. Největší počet zásahů v hitparádě označila první raketa světa a finalistka turnaje Victoria Azarenko - tři zápasy s její účastí nejen vstoupily do první pětky, ale vzaly všechny ceny.

5. Čtvrtfinále. Maria Sharapova (Rusko, 3) - Marion Bartoli (Francie, 11) - 3: 6, 6: 3, 6: 4 .

A naše pětice začíná setkáním Marie Šarapovové s Marion Bartoli. Francouzská tenistka v předchozím zápase nečekaně porazila Petru Kvitovou a Maria zvítězila v derby s Nadeždou Petrovou. Dívky měly zahájit hru druhým během, ale během rozcvičky začalo pršet a poslalo je na spodní tribuny. Když zápas konečně začal, Šarapovová hrála zdaleka ne nejlepším způsobem a dělala spoustu chyb - a déšť, který se znovu objevil o 20 minut později, měl jasně v rukou, protože Marion do té doby vedla 4: 0.

Výsledkem bylo, že zápas byl obnoven následující den. Tentokrát Maria vstoupila do hry poněkud úspěšněji, ale nemohla zachránit první sadu. Na začátku druhé hry si tenistky vyměnily brejky a Šarapovová se postupně dokázala chopit iniciativy a vyrovnat skóre na sety. V rozhodujícím setu však obě dívky hrály docela nerovnoměrně, s poklesy - a ani jedna z nich neměla jasnou výhodu. Houpačka se mohla houpat jakýmkoli směrem, ale přesto Maria hrála klíčové remízy lépe, aktivněji a získala silné vůle.

Maria Šarapovová porazila Marion Bartoli

4. 2. kruh. Angelica Kerber (Německo, 6) - Venus Williams (USA) - 6: 2, 5: 7, 7: 5.

Napjatý byl i zápas druhého kola, ve kterém Angelica Kerberová a Venus Williamsová. Německá žena, jejíž meteorický vzestup začal právě na US Open, kde se před rokem dostala do semifinále, předvádí v různých zápasech úplně jiný tenis - od čistě útočícího po jeden zaměřený na udržení míče ve hře. Na druhé straně Venuše zůstává silným stoupencem útočného stylu a snaží se hru zostřit co nejčastěji, což samozřejmě vede mimo jiné k velkému množství nevynucených chyb. V prvním setu zápasu s Angelikou, která už v této sezóně dvakrát porazila Venuše, nepřesné údery Američanky převažovaly nad jejími úspěšnými remízami, a jakmile Kerber, která byla v úvodních hrách nervózní, získala stabilitu, hra skončila snadno v její prospěch.

Němec a druhý set začali lépe než soupeř - herně i skóre. Angelica vedla třikrát s přestávkou, a to i se skóre 5: 4, ale přílišná spěch a nervozita, která se v té chvíli projevila, spolu s víceméně zlepšeným pohledem na Williamse, vedly k tomu, že Kerber ztratila všechny své výhody a prohrála hru. Ve třetím setu předvedly obě dívky poměrně kvalitní útočný tenis, Venus se dokonce ujala vedení s přestávkou - ale ve hře Angelica stále vidíotrelas o něco lepší, což potvrdily i následné hry. Při každém dokonalém výstřelu Američanky došlo k chybě a kromě toho měla spoustu čtyřhry - v zápase jich bylo 16. Kerber si takovou velkorysost nedovolila a nakonec dosáhla vítězství.

Venus Williamsová to neudělala s Angelikou Kerberovou

2-3. Čtvrtfinále. Victoria Azarenka (Bělorusko, 1) - Samantha Stosurová (Austrálie, 7) - 6: 1, 4: 6, 7: 6 (7: 5) .

Dva zápasy Victoria Azarenkové skórovaly stejně počet hlasů od redaktorů Championship.com, takže je budeme připomínat v chronologickém pořadí. První se hrálo ve čtvrtfinále, kde proti Běloruské postavila loňskou šampiónku US Open Samanthu Stosurovou. Ve skutečnosti se právě tento boj stal Victoria první skutečnou zkouškou na tomto turnaji - předtím si bez problémů poradila se všemi svými soupeři. Počáteční strana zároveň nedávala žádné předpoklady pro následující tvrdohlavý boj. Ani více než hodinová pauza na déšť nezradila Azarenkovou vítěznou náladu a nepomohla Stosurovi zlepšit přesnost jeho úderů. V první hře druhého setu se však Victoria vzdala podání na dvojité chyby - a Samantha si navzdory okamžitému zpětnému rozbití soupeře získala důvěru ve své schopnosti. V budoucnu si Australan sebevědomě udržel své hry a nakonec čekal na další pokles Azarenkové. V sedmé hře Běloruska opět ztratila podání a tentokrát se jí hru nepodařilo vyrovnat.

Poprvé v sedmi zápasech, když vyhrála alespoň jeden set proti Victorii, byla Samantha dobře naladěna na rozhodující hru. Často dokázala protivníka hýbat po hřišti vysokým tempem a předváděla docela zajímavý kombinovaný tenis a Azarenko takové rallye vždy nevydržel. Současně Australan, který hrál aktivněji, dvakrát prohrál skóre po ztrátě podání a poté se mu podařilo vyrovnat z 0: 4 v tie-break, ale v rozhodující chvíli jednala Victoria trochu sebevědoměji a stabilněji. Je třeba poznamenat, že díky tomuto vítězství si běloruská tenistka na konci US Open zajistila první místo v seznamu hodnocení - v případě porážky proti Stosurové by ji Maria Šarapovová mohla předjet.

Victoria Azarenko zvítězila nad Samanthou Stosurovou

2-3. Semifinále. Victoria Azarenko (Bělorusko, 1) - Maria Sharapova (Rusko, 3) - 3: 6, 6: 2, 6: 4 .

Ze dvou ženských semifinále US Open se ukázalo být tvrdohlavé pouze jedno. Pokud ve druhém zápase porazila Serena Williamsová Saru Erraniovou, pak v prvním zápase Victoria Azarenková s určitými obtížemi porazila Marii Šarapovovou. Začátek setkání byl pro Marii mnohem lepší - okamžitě se vrhla do útoku a svou aktivitou doslova rozdrtila protivníka, úplně ji přehnala na zadní linii a zároveň udělala minimum nevynucených chyb. Samotná Victoria spíše nejednala nejlépeudělala mnoho chyb a brzy se výhoda Šarapovové stala zničující - 5: 1. V tom okamžiku ruská žena zpomalila, začala dělat jednu dvojitou chybu za druhou a Azarenková dostala šanci na nápravu - ale v 5: 3 a 15:40 se Maria stáhla k sobě a dokončila hru ve svůj prospěch.

Na začátku druhého setu Šarapovová opět udělala brejk, ale hned poté se Běloruska dokázala dramaticky přidat a začala pravidelně přehazovat svou soupeřku na zadní linii. Současně si podání Maria vysloužilo řádově lepší výkon než v první hře, ale ruskému tenistovi se nepodařilo získat zpět iniciativu při losování. Poslední hry setu se odehrály v boji, ale zůstaly s Victorií. V rozhodující hře byla herní výhoda také na straně Azarenkové. Šarapovová jednala aktivněji, ale udělala mnohem více chyb a běloruský také skvěle sloužil. Výsledkem bylo, že Victoria snadno vzala své hry, ale pokaždé, když se na Mariině servírování spojil boj. Ruska se dlouho držela, získala zpět body zlomu - ale kráčela po tenkém ledu a nakonec nevydržela stres, když ztratila podání v desátém zápase a s ním i celý zápas.

Maria Šarapovová prohrála s Viktorií Azarenkovou

1. Konečné. Serena Williams (USA, 4) - Victoria Azarenko (Bělorusko, 1) - 6: 2, 2: 6, 7: 5 .

Téměř všichni účastníci našeho hlasování dali finálový zápas na první místo - a je těžké nesouhlasit s tím, že si to zaslouží. Ačkoli se dalo předpokládat, že Serena není v tak skvělé kondici jako před měsícem, v jejích zápasech před finále to bylo téměř nepostřehnutelné, takže je nepravděpodobné, že by mnozí očekávali předem tvrdohlavý třísetový boj - zejména vzhledem k tomu, že Victoria vyhrála naposledy Američanka má alespoň jeden zápas na Australian Open - 2010. A první set, ve kterém Williams okamžitě hrála ze všech sil, aktivně a energicky, jen potvrdil její převahu. Victoria se snažila Serenu dohnat po hřišti, ale příliš zřídka se jí podařilo vážně ovlivnit průběh hry.

Ve druhé hře však Serena najednou upadla do útlumu. Začala vylévat nevynucené chyby a na hřišti se zhoršovala, což umožnilo Azarenkové chopit se iniciativy a jít do vedení. Williamsová nadále pomáhala své soupeřce až do samého konce hry, díky čemuž Victoria celkem sebevědomě vyrovnala skóre v setech - a stala se účastnicí prvního finále tří setů ve dvouhře žen na US Open od roku 1995, kdy Steffi Grafová porazila Monicu Selelovou.

rozhodující hra se ukázala být velmi dramatická - a kromě toho v ní dívky předvedly svůj nejlepší tenis. Oba účastníci finále měli skvělá shromáždění a skvělé stávky a téměř o každou hru se bojovalo. Serena předčila Victoria v aktivitě, ale ne tolik jako v prvním setu, a Američanka se stále mýlila častěji než její soupeř. Azarenková dvakrát vedla s brejkem, a to i se skóre 5: 3, ale v tom okamžiku Williams dokázal snížitzvýšit počet nepřesností a zvýšit údery od zadní linie. Výsledkem je, že běloruský snadno vzdal sloužit na zápas, a pak prohrál 12. zápas v boji, nemohl dosáhnout tie-break. Serena tedy vyhrála svůj 15. grandslamový turnaj Singles - a čtvrtý US Open.